W celu realizacji usług, strona korzysta z plików cookie. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Sam możesz określić warunki przechowywania i dostępu do nich w Twojej przeglądarce. - Rozumiem i akceptuję

PIELĘGNACJA TRAWNIKA

Bardzo ważnym elementem opieki nad trawnikiem jest pielęgnacja ,ponieważ trawa to „twór żywy” by cieszyć się pięknym trawnikiem powinniśmy wykonywać 4 podstawowe prace czyli koszenie, podlewanie, nawożenie i odchwaszczanie. Pierwsze koszenie powinno się odbyć gdy trawa osiągnie wysokość 5-10 cm. Należy pamiętać że do pierwszego koszenia ostrza kosiarki powinny być bardzo ostre aby nie powyrywać słabo jeszcze ukorzenionych roślin traw. Jeśli chodzi o częstotliwość koszenia trawnika to teoretycznie powinno się to robić co tydzień,jednak przy większych areałach można kosić trawę co 14 dni,im dłuższy okres między koszeniami tym większa możliwość pojawienia się chwastów. Nie powinno się kosić mokrej trawy a w dni upalne koszenie należy przeprowadzać rano lub wieczorem. Trawnik należy kosić do końca października. Ostatnie koszenie wykonać w ciepły i słoneczny dzień przycinając trawę na wysokość 3-4 cm. co zapobiegnie gniciu trawnika pod warstwą śniegu.

Pod koniec zimy, w lutym można na trawniku rozsypać wapno - nawet wtedy gdy nie stopniał jeszcze śnieg. Po takim zabiegu trawa zacznie pięknie rosnąć i nie pojawi się na nim mech. Wczesną wiosną należy z trawnika wygrabić opadłe liście i resztki wyschniętych traw lub przeprowadzić wertykulacje wraz z aeracja i nawożeniem..

W czasie suszy należy zapewnić trawnikowi odpowiednia wilgoć ,należy go nawadniać raz w ciągu tygodnia zgodnie z zasadą: lepiej rzadziej a obficie niż często ale słabo.

Jesienią trawnik powinno się zasilić gotową mieszanką nawozów mineralnych.

Odchwaszczanie trawnika jest najbardziej pracochłonnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Jak już wcześniej wspomniano, odpowiednio częste koszenie powstrzymuje rozwój chwastów. Innym sposobem pozbycia się chwastów z trawnika jest zastosowanie nawozów do trawników z preparatem odchwaszczającym lub punktowe ręczne usuwanie co jest najmniej miłym zabiegiem jednak później możemy pochwalić się pięknym trawnikiem.